Історія школи

04.11.2016 09:45

   

    Десята середня школа міста Бердичева... Сьогодні - це школа-гігант, сучасна будова, до якої щоранку, ніби струмочки до повноводної ріки, збігаються діти. Для них вона стала рідною домівкою.
    Тепер вона молода, повна сил, пишається своїми сонцесяйними вікнами, спогорда поглядаючи і на вулицю Семенівську, і на вулицю Європейську. І мало хто сьогодні може згадати, що на місці цієї новобудови було колись мало пристосоване для навчання житлове приміщення.
  Побудоване воно власником заводу «Прогрес» Плохецьким у 80-х роках позаминулого століття. У 1897 році, коли підприємство було реорганізовано в Акціонерне товариство машинобудівного заводу «Прогрес», більшість акцій перейшла в руки братів-бельгійців Енні.
  На початку 20-го століття Бельгійським Акціонерним товариством була побудована трамвайна лінія «Конка», яка проходила від залізничного вокзалу до Соборної площі.
   Під час Першої світової війни будинок Плохецького (Семенівська, 4) перейшов у власність Бельгійського Акціонерного товариства. Тут містилася канцелярія трамвайної лінії «Конка», а поруч з нею, з південного боку, був побудований трамвайний парк.
    Після жовтневої революції канцелярія була націоналізована, а будинок передано жителям міста для облаштування житла.

    У 1919 році було видано Декрет, котрий зобов'язував населення віком від 8 до 50 років навчатися грамоті.
   У 1922 році мешканці названого будинку були переселені в інші житлові приміщення, а в ньому була розміщена транспортна початкова школа №17 (нині школа №10). У роки Великої Вітчизняної Війни випускники школи стали на захист рідної землі. Багатьом з них не довелося дожити до Дня Перемоги.